«

»

Dvodnevna seja GO SVIZ

Zadnji ponedeljek in torek v letošnjem marcu, 25. in 26. 3. 2019, so se na svoji 3. redni seji na Bledu zbrali članice in člani najvišjega organa SVIZ med dvema kongresoma. Prvi dan so ob predstavitvi poročila glavnega tajnika analizirali delovanje sindikata v obdobju od zadnje oktobrske redne seje 54-članskega glavnega odbora. Povsem v začetku poročila se je Branimir Štrukelj dotaknil ozadja sklenitve stavkovnega dogovora o zvišanju plač konec lanskega leta in ob tem poudaril, da so v leto in pol trajajočem vztrajnem prizadevanju sindikata, da bi dosegli izboljšanje plač za največji del našega članstva, nazadnje bistveni delež k temu, da je SVIZ zahteve lahko uresničil, prispevali prav članice in člani sindikata. Izpostavil je, da ob doseženih rezultatih, ki se kažejo v izboljšanju plač, ne bi smeli spregledati, da se je v SVIZ v zadnjem stavkovnem gibanju dokončno utrdilo tudi načelo splošnega in demokratičnega odločanja o stavki in o podpisu stavkovnega sporazuma. V poročilu glavni tajnik ni prezrl, da z doseženim v lanskih pogajanjih z Vlado RS niso zadovoljni vsi in da zlasti del članstva v plačni skupini J meni, da izboljšanja niso ustrezna in da anomalije niso odpravljene. Podčrtal je, da je dvig minimalne plače relativiziral vrednotenje dela na delovnih mestih malo nad minimalno plačo in da sindikati moramo najti način, kako vzpostaviti razmerja do minimalne plače na teh delovnih mestih.

 

Med drugimi dogodki, ki so intenzivno zaznamovali dejavnost sindikata v minulih mesecih, je glavni tajnik spregovoril tudi o novi ureditvi delovnega časa učiteljev, ki je bila uveljavljena s Kolektivno pogodbo za dejavnost vzgoje in izobraževanja v RS avgusta 2017, na vseh osnovnih in srednjih šolah pa se je začela uporabljati z začetkom šolskega leta 2018/2019. Vse od takrat SVIZ zaznava, da šole niso v celoti ali ustrezno usvojile sprememb, ki jih poenotena ureditev prinaša. To potrjujejo številna vprašanja, ki jih je v tem obdobju prejela strokovna služba SVIZ Slovenije, in tudi to, da je veliko šol sindikat pozvalo, naj ureditev članstvu, drugim zaposlenim in vodstvu predstavi neposredno v zavodih. Številna vprašanja in zmote, s katerimi se SVIZ srečuje, se nanašajo na pripravo individualnega letnega delovnega načrta, veliko je tudi vprašanj o obveznosti vodenja evidenc in načinu evidentiranja dnevnega delovnega časa, težave pa prav tako predstavlja razumevanje koncepta neenakomerno razporejenega delovnega časa učitelja v obdobju dvanajst mesecev šolskega leta. Da se je največje polje nerazumevanja zasidralo pri vprašanju nadomeščanj, se je potrdilo tudi na sami spomladanski seji GO SVIZ, saj so njegovi članice in člani v razpravi izpostavili kar nekaj vprašanj, ki se v zvezi z le-temi pojavljajo v praksi. Sklenjeno je bilo, da bo SVIZ v povezavi z novo ureditvijo delovnega časa ministrstvo za izobraževanje pozval, naj zagotovi, da bodo ravnatelji izvajali kolektivno pogodbo in sledili navodilom o izvajanju nove ureditve delovnega časa, ki so jih že prejeli kot razlago za kolektivno pogodbo.

 

V okviru poročila glavnega tajnika so se članice in člani GO SVIZ seznanili še z dejavnostmi na področju visokega šolstva in znanosti, s problematiko pridobivanja strokovnih nazivov in uvrstitve v plačne razrede med posameznimi poklici v kulturi, z dogajanjem v CUDV Draga, s pridobitvijo soglasja Evropske centralne banke za nakup kvalificiranega deleža Delavske hranilnice, mednarodno dejavnostjo sindikata, izvedbo izobraževalnih seminarjev za sindikalne zaupnice in zaupnike, osrednjo pozornost pa so namenili implementaciji posameznih stavkovnih zahtev in začetku usklajevanja sprememb in dopolnitev Zakona o sistemu plač v javnem sektorju (ZSPJS) ter Zakona o javnih uslužbencih (ZJU). Članice in člani GO SVIZ so soglasno sklenili, da bo sindikat v procesu usklajevanja ZSPJS nasprotoval spremembam, ki bi kakorkoli poslabševale materialni položaj zaposlenih, ki jih zastopa. Podprl bo zmanjševanje razlik pri osnovnih plačah javnih uslužbenk in uslužbencev, ki opravljajo primerljivo delo, in to, da se nadaljuje odpravljanje razlik pri plačah, ki izhajajo iz razlik pri napredovanju v plačne razrede in nazive. Prav tako SVIZ ne bo odstopil od tega, da je treba sredstva za ponovno uvajanje plačila delovne uspešnosti in spremembe le-tega zagotavljati s svežim denarjem, v skladu s tem pa zato nasprotuje vsakemu prerazporejanju obstoječih sredstev za plače za delovno uspešnost ter zavrača uvajanje negativne delovne uspešnosti. V povezavi s kvorumom za sklepanje kolektivnih pogodb bo SVIZ vztrajal, da mora le-ta odražati realno reprezentativnost sindikatov (tj. število članstva) in preglednost, koga posamezni sindikati zastopajo. Zahteval bo, da se vzporedno s kvorumom spremeni Zakon o reprezentativnosti sindikatov. Glavni odbor SVIZ je potrdil še pogajalski predlog višin regresa za posamezne kategorije zaposlenih, ki ga je pripravila Konfederacija sindikatov javnega sektorja (KSJS). SVIZ bo vztrajal, da se regres za letni dopust za letošnje leto opredeli še pred začetkom usklajevanja ZSPJS.

 

Ob napovedanih spremembah vzgojno-izobraževalnega sistema v Sloveniji in oblikovanju Bele knjige o vzgoji in izobraževanju članice in člani GO SVIZ pričakujejo, da bo o tem potekala argumentirana javna razprava, ki bo temeljila na kredibilnih analizah zdajšnjega stanja in bo upoštevala ugotovljene učinke reforme, ki je bila v slovenske šole vpeljana pred približno dvema desetletjema. Za SVIZ je hkrati nadvse pomembno, da bodo lahko v razpravo enakopravno vključeni strokovni delavci in delavke v vzgoji in izobraževanju ter da bodo dogovorjene spremembe zagotavljale utrjevanje in krepitev kakovostnega sistema javnega izobraževanja, od vrtcev do univerz, ki bo enako dostopen vsem in bo zmanjševal socialne razlike v družbi.

SVIZ je prepričan, da mora prenova sistema temeljiti na predpostavki zaupanja v izobraževalke in izobraževalce ter druge strokovne delavke in zaposlene v vzgoji in izobraževanju, v skladu s tem pa bo v procesu oblikovanja sprememb odločno zagovarjal krepitev strokovne avtonomije pedagoških delavk in delavcev na vseh ravneh vzgoje in izobraževanja.

SVIZ je prepričan, da mora prenova sistema temeljiti na predpostavki zaupanja v izobraževalke in izobraževalce ter druge strokovne delavke in zaposlene v vzgoji in izobraževanju, v skladu s tem pa bo v procesu oblikovanja sprememb odločno zagovarjal krepitev strokovne avtonomije pedagoških delavk in delavcev na vseh ravneh vzgoje in izobraževanja. Prav tako bo vztrajal, da morajo snovalci Bele knjige o vzgoji in izobraževanju v le-to vključiti tudi časovni načrt izobraževanj zaposlenih o predvidenih novostih. Ta morajo biti izpeljana, pred vpeljavo sprememb, za izobraževanja pa morajo biti prav tako vnaprej zagotovljena ustrezna finančna sredstva. Pri prenovi kariernega sistema bo SVIZ v skladu s sklepom z izobraževalnih seminarjev in s seje GO vztrajal pri spoštovanju zaveze iz Stavkovnega sporazuma med Vlado RS in SVIZ Slovenije iz leta 2018, v skladu s katero bo vlada v sodelovanju s predstavniki sindikata prenovila karierni razvoj strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja – predvsem napredovanja strokovnih delavcev v nazive – ob upoštevanju priporočil Bele knjige o vzgoji in izobraževanju v RS iz leta 2011. Prenova kariernega sistema mora zagotoviti, da se v skladu s priporočili iz Bele knjige uvede četrti naziv in hkrati omogoči lažje in hitrejše napredovanje strokovnih delavcev v strokovne nazive.

 

Članice in člani GO SVIZ so se v uvodu v drugi dan redne spomladanske seje seznanili s poročilom Nadzornega odbora SVIZ, z delom in finančno-materialnim poslovanjem območnih odborov sindikata, upravljanjem počitniških stanovanj SVIZ ter v nadaljevanju potrdili finančno poročilo SVIZ za minulo leto in zatem še predlog finančnega načrta za leto 2019.